Pies najpopularniejszym zwierzęciem domowym
Wyniki sondażu pokazują, że w polskich domach królują psy – posiada je aż 52,1% badanych. Drugim najczęściej wybieranym zwierzęciem domowym jest kot, którego ma 39,0% respondentów. Mimo popularności tych zwierząt, co czwarty Polak (28,0%) nie posiada żadnego zwierzęcia w domu.
Sporą popularnością cieszą się też rybki. Posiada je 8,5% badanych. Inne rzadziej spotykane zwierzęta domowe to papugi (3,2%), króliki (2,8%), chomiki (2,7%), żółwie (1,9%) oraz świnki morskie (1,3%). Sporadycznie w domach Polaków można spotkać także egzotyczne lub mniej popularne zwierzęta, takie jak kanarki (0,5%), szczury (0,4%), szynszyle (0,3%), jaszczurki (0,3%) i węże (0,1%).
Rasowe czy kundelki?
Wśród zwierząt domowych posiadanych przez Polaków 34,7% to zwierzęta rasowe, a 65,3% to zwierzęta nierasowe.
W przypadku zwierząt rasowych 60,8% pochodzi z certyfikowanych hodowli, natomiast 39,2% zostało nabytych z hodowli bez certyfikatu.
Schronisko czy hodowla?
Różnorodne są również źródła, z których Polacy pozyskują swoich czworonożnych przyjaciół. Co trzecie zwierzę domowe (33%) zostało adoptowane lub podarowane przez znajomych, natomiast 17,2% pochodzi ze schroniska. Spory odsetek zwierząt (15,8%) to znajdy, którym właściciele zdecydowali się zapewnić schronienie.
Zwierzęta kupowane stanowią 30,3% wszystkich posiadanych zwierząt domowych, a 3,3% pochodzi z własnego chowu.
Zwierzęta zadomowiły się w naszych domach
Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat przeprowadziło badanie „Zwierzęta domowe Polaków” na zlecenie portalu Zwierzaki.info, aby poznać podejście Polaków do posiadania zwierząt domowych oraz dowiedzieć się, jakie gatunki cieszą się największą popularnością. Sondaż przeprowadzono między 5 a 9 listopada 2024 roku na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski, reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i miejsce zamieszkania.
Wyniki sondażu pokazały, że polskie domy są pełne różnorodnych pupili – od najczęściej wybieranych psów i kotów, przez barwne rybki, po bardziej egzotyczne jaszczurki czy węże. Okazuje się, że zwierzęta nie tylko stanowią dużą część naszego codziennego życia, ale także są pozyskiwane z różnych źródeł – od adopcji, przez schroniska, po zakupy w hodowlach.
Co ciekawe, wiele osób decyduje się na zwierzęta nierasowe, co tylko potwierdza, że dla większości Polaków liczy się przede wszystkim więź z pupilem, a nie jego rodowód.