Ciągnął psy za samochodem przez dwie godziny. Właściciel ukarany mandatem

W miejscowości Pniówek (województwo śląskie) doszło do bulwersującego przypadku znęcania się nad zwierzętami. Mężczyzna przez niemal dwie godziny ciągnął dwa psy rasy cane corso za swoim samochodem, przywiązane do haka holowniczego.

Ciągnął psy za samochodem przez dwie godziny. Właściciel ukarany mandatem
Facebook
angle Nagranie trafiło do sieci – interweniowała policja
angle Tłumaczenia właściciela i kara za znęcanie się nad zwierzętami
angle Reakcja posła Łukasza Litewki
angle Czy psy zostaną odebrane właścicielowi?
angle Reakcja organizacji prozwierzęcych i internautów
angle Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami w Polsce?
angle Apel do społeczeństwa: nie bądź obojętny

Nagranie trafiło do sieci – interweniowała policja

Całe zdarzenie zostało zarejestrowane przez przypadkowych świadków i opublikowane przez Schronisko dla Zwierząt w Zawierciu. Na nagraniu widać dwa wycieńczone psy, które po zatrzymaniu samochodu natychmiast opadły z sił i położyły się na asfalcie.

Świadkowie wezwali policję oraz lekarza weterynarii. Interwencja była natychmiastowa.

Tłumaczenia właściciela i kara za znęcanie się nad zwierzętami

Właściciel tłumaczył, że psy uciekły z posesji i nie chciały wsiąść do auta, dlatego zdecydował się je „odholować”. Policja ukarała go mandatem karnym za niehumanitarne traktowanie zwierząt.

Dodatkowo właściciel został zobowiązany do przedstawienia badań weterynaryjnych, które mają potwierdzić stan zdrowia psów.

Reakcja posła Łukasza Litewki

- Jestem po rozmowie z Schroniskiem w Zawierciu. Jako poseł zaproponowałem natychmiastową współpracę, aby nie zostawić sprawy człowieka, który ciągnął psy za samochodem. Wszyscy mówimy jednym głosem: nie możemy pozwolić, by to „przeszło bokiem”. Zawiadomienie do prokuratury, do powiatowego inspektora weterynarii i jeszcze raz na policję – gratuluję schronisku i jego pracownikom za tak świetne i natychmiastowe działanie - napisał poseł Łukasz Litewka znany ze wspierania akcji pomocy zwierzętom oraz organizacji Zwierzogrania.

Czy psy zostaną odebrane właścicielowi?

Na ten moment zwierzęta pozostają pod opieką właściciela. Decyzja o ewentualnym odebraniu psów zależy od wyników badań oraz dalszych ustaleń powiatowego lekarza weterynarii i służb.

Reakcja organizacji prozwierzęcych i internautów

Schronisko w Zawierciu zapowiedziało monitorowanie sprawy oraz podjęcie wszelkich działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa psom. Internauci w komentarzach pod nagraniem domagają się odebrania zwierząt i postawienia zarzutów karnych za znęcanie się nad zwierzętami.

Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami w Polsce?

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami może skutkować:

  • grzywną,
  • ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do lat 3 (lub 5 – w przypadku ze szczególnym okrucieństwem),
  • zakazem posiadania zwierząt.

Apel do społeczeństwa: nie bądź obojętny

Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec zwierząt, reaguj! Zgłoś sytuację:

  • na policję,
  • do lokalnej straży miejskiej,
  • do organizacji zajmujących się ochroną praw zwierząt, takich jak TOZ czy Fundacja Viva.
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Co grozi za znęcanie się nad zwierzętami w Polsce?

Znęcanie się nad zwierzętami może skutkować grzywną, ograniczeniem wolności lub nawet karą pozbawienia wolności do 3 lat (lub 5 lat w przypadku szczególnego okrucieństwa). Dodatkowo sprawca może otrzymać zakaz posiadania zwierząt.

Czy psy mogą zostać odebrane właścicielowi?

Decyzja o odebraniu zwierząt zależy od wyników badań weterynaryjnych i oceny powiatowego lekarza weterynarii. Jeśli stan psów lub warunki ich utrzymania budzą wątpliwości, służby mogą podjąć decyzję o ich odebraniu.

Jak reagować, jeśli jesteśmy świadkami znęcania się nad zwierzętami?

Należy natychmiast zgłosić zdarzenie na policję pod numerem 112, do lokalnej straży miejskiej lub organizacji prozwierzęcych takich jak TOZ czy Fundacja Viva. Reakcja świadków jest kluczowa, by zapobiec dalszemu cierpieniu zwierząt.